26 Ocak 2010 Salı

Korkuları Ertelemek… Korkmaktan Korkmak…

 

 

 bir-kadin-gittiginde

 

 

 

 

 

Korkularımız vardır. Korkmakta haklı olduğumuzu düşündüğümüz  ‘ama…’  diye başlayıp korkma nedenlerimizi sıralayarak kendimizi savunduğumuz,  herkesin  değilse de, diğer bazı insanların da korkusu olan korkularımız.  Karanlıktan, yüksekten,yalnız kalmaktan, kapalı  yerde kalmaktan ya da  korku filmi izlemekten ne bileyim işte, karda kayıp düşmekten.  Böyle yüzlercesini sayabiliriz… 

 

 

Korkularımız karşısında  savunma mekanizmaları  geliştiririz  kendimizce ya da tamamen uzak dururuz bizi korkutan şeylerden. Korku filmi izlemeyiz örneğin, buzda kaymamak için çorap geçirebiliriz ayakkabılarımızın üstüne, olmadı mecbur değilsek çıkmayıveririz dışarı. Asansöre binmekten korkuyorsak merdivenleri kullanırız olur biter.

 

 

Diğer insanlara  saçma gelebilir ama  o korkuyu yaşayan için çok büyük sorunlar yaratır örneğin örümcek korkusu. Örümcek minicik hiçbir zararı olmayan bir hayvancıktır.  Hatta bazılarını inceleseniz,inanılmaz nakışlarla işli olduğunu görürsünüz vücudunun.  Tüylü bacakları rengarenktir, sanat eseri gibi  gelebilir bazılarına.  Elinize alıp bir busecik te kondurabilirsiniz siz olsanız belki ama örümcek korkusu olan biri için öyle mi ya?  Gördüğünde kaskatı kesilebilir korkudan, benim gibi. ( gerçi sadece ayy! diye hafif bir çığlık atma derecesine kadar indirebildim bu korkumu)

 

 

Ölüm korkusu ;  başımıza geldiğinde ne korku ne de başka hiçbir duygumuz olamayacaktır ama nedense, hemen hemen herkes korkar ölmekten. Oysa acıyı çekecek olan geride kalandır. Giden, herhangi bir şeyin farkında değildir ki. Ne saçma bir korku gibi geliyor düşününce…

 

………………………………

 

Bazen de korkarız ama uzak durmak çözüm değildir.  Ben bu günlerde hatta haftalardır korkularımı erteliyorum. '’ Ya kötü birşey çıkarsa” diye rutin kontrollarımı erteliyorum sürekli.   Kesin karar vererek yatmıştım dün gece ama sabah yine vazgeçtim doktora gitmekten. Hep bir bahane buluyorum kendime “hava çok soğuk ne acelesi var şimdi” dedim bu kez de. Annemi kaybettikten sonra hastaneye,  doktora gitmeye karşı  farkında olmadan  korku geliştirdim . 

 

 

Görünürde bir sorun yok, varsa da ” korkunun ecele faydası yok” ve böyle erteleyip durarak yaşadığım stres daha kötü.

 

 

Ben, korkmaktan korkuyorum sanırım…

 

 

Goethe’nin ünlü sözü der ki: "korkacağımız tek şey, korkunun kendisidir"

17 yorum:

agresifboy dedi ki...

Anneniz için üzüldüm başınız sağolsun mekanı cennet olsun..Bence bu korkunuzu yenebilmenin tek yolu kontrolünüzü hasta olmadığınızda bile rutin hale sokmak.(söylemesi ne kadar da kolay) :) acil şifalar diliyorum sevgiler..

Leylak Dalı dedi ki...

Seni benim kadar kimse anlayamaz canım. aynı durum bende de var zira. Geçen gün düşündüm, böyle yapa yapa evde ölüp gidecem dedim. ama elimde değil, aynı sebeple hastaneye gidemiyorum, sanki korkunun ecele faydası var. Bunu yenmemiz lazım ama nasıl?

aysema dedi ki...

Sevgili Çınar,

Korkunun üstüne gitmek gerekiyor yenmek için sanırım.

Doktora gitmeyi ben de hep erteliyorum. Sen bana bakma, ihmal etme...

Sevgiler.

JİVAGO dedi ki...

Çınar Hanım,bir sıkıntınızmı var? geçmiş olsun.ihmal etmeseniz derim.Korku olyıını güsel yazmışsınız.Korku eğilimi bilinç gerilemesinin belirtisidir.
Amerikada yapılan bir sosyo-psikolojik araştırmasının deneklerinden biri köpeklerden korktuğunu söylemiş.konan teşhise görede bilçaltında bebişkoyken annesini köpek ısırması teşhis demişler.Denekte tinin parçalanarak
tinlere bölünmesi ve böylece onların varolmadığını görme imkanı verilmiş.Hasta denek iyileşmiş.İnsanlar üzerinde denetim olarak doğa üzerindeki korku denetimi,insanların doğadan duyabilecği her türlü korkuyu tekrar doğaya dönerek yenebileceğini,yani korkulan nesne veya olayların üzerine gidilerek yenilebileceği modern psikoloji söylemektedir.

İhmal etmeden aldığınız kararı uygulasanız tekrar önemli bişi olmadığını düşünerek geçmiş olsun.

Saygılarımla,

ÇOBAN YILDIZI dedi ki...

Çınarcığım,seni sevenleri düşün ve lütfen git doktoruna. Sonucu da bekleyeceğim yine buradan. Sevgiyle kucaklıyorum.

LODOSCU dedi ki...

Hatta mümkünse korkmaktan da korkmamalı:) Çünkü korktuğumuza yönelttiğimiz dikkatimiz, korkulacak bir durum olmadığında bile korkulanı getirebilir bize..

Böyle şeylere inanmam derseniz, başka bir sözüm daha var:
Bir arkadaşıma korktuğum için doktora gitmediğimi söylediğimde bana, gidersem korkulacak bir şey olup olmadığını erkenden öğrenip, varsa sorunu çözme olasılığımı arttıracağımı söylemişti..yoksa rahatlayacaktım...ve sonuçta rahatladım.

Kendinize iyi bakın.
Sevgiler.

ramazan dedi ki...

bu durum galiba hepimizde var.iki ay sonra tekrar bakalım dedikleri kontrolü aylar geçtiği halde gidip yaptırmadım.korku mu onu bilmiyorum ama,ihmalkarlık güzel birşey değil.günümüzde tıp epey ilerledi.kontrollari ihmal etmemeli.
geçmiş olsun.

Zeugma dedi ki...

Goethe'nin bu sözü aklıma kazınmış olsa da doktora gitme korkusu ne yazık ki ben de var Çınarcığım.
Tahlillerde illa bir şey çıkacak, durduk yerde keyfim kaçacak diye yazmışım aklıma, gitmiyorum.
Diş hekimi korkum hiç yoktur,ufacık bir problem görsem anında giderim ve hekim tarafından hep tebrik edilirim oysa ki..
Örümcekten hiç korkmam,köpekten ödüm patlar..
Böyle işte..İnsanlar çeşit çeşit korkuları barındırıyor bünyelerinde. Kimse kimseye benzemiyor..
Ama sağlık problemi başka bir şeye benzemez.
Çok zor değil onu yenmek.Bence hemen git.Olur mu canım?

Sevgilerimle...

Çınar dedi ki...

@ agresifboy; çok teşekkürler. Sadece kontrol için gitmem gerekiyor aslında ama sevmiyorum işte doktora gitmeyi...@ Leylak Dalı'm, beni çok iyi anladığını biliyorum canım. Ne zaman normalleşeceğiz biz:(((


@ aysema; haklısın canım ertelememek gerekiyor. Söz yarın gideceğim:)

@ JİVAGO; çok teşekkürler ilginize. Hayır bir sorun yok aslında ama kontrollarımı da ihmal etmemem gerekiyor ve ben bunu hiç sevmiyorum.

@ ÇOBAN YILDIZI'm; ilgine teşekkürler canım gideceğim ve haber vereceğim...

@ LODOSCU'm, aynı fikirdeyim canım. Bilip te bir türlü yapamamaktan tedirginim ya zaten.

@ Ramazan Bey; Haklısınız çok teşekkürler ilginize.

@ Zeugma'm; canım yarın gidiyorum artık söz.


Sevgili arkadaşlar tekrar hepinize çok teşekkür ederim. Sizleri tedirgin edecek böyle bir yazı yazmayı hiç istemedim aslında ama içimde o kadar kendimle mücadelem oldu ki sonunda dile getiriverdim.

Benim bir sorunum yok ama Annemi kanserden kaybettim ve hastalığın her adımında yalnızca ben vardım yanında bana yardımcı eşim ve çocuklarım dışında kimse yoktu. Onlar da evde kendi kendilerini idare ederek yardımcıydılar.

Hastanede Anneciğimin çektiği acılar yanısıra diğer inanılmaz acı hayatlara da istemeden şahit oldum. Bu bende çok derin bir iz bıraktı. Belki yanımda başka biri de olsaydı acımı paylaşacak, acının bende bıraktığı iz daha hafif olurdu, bilemiyorum belki de aynı olacaktı.

Bunun yanı sıra, Annemden dolayı risk taşıdığım söylenerek her gittiğimde detaylı araştırma yapılıyor. Gözden birşey kaçırmayalım diye. Bu da beni çok geriyor.

Korkularımın nedeni bu. Çok şükür bir sorunum yok.

İlginize tekrar teşekkürler. İyi ki varsınız.

Hepinizi çok seviyorum

sufi dedi ki...

Çınar'cım;
"Ben hiçbirşeyden korkmuyorum "diyen yalan söylüyordur eminim.Hepimiz birşeylerden korkuyoruz işte.Allah'tan korkuyoruz mesela.Sen doktoruna git, bin kez düşünerek cehennem yaşatacağına kendine bir kez korkuyla atlat korkularını canım, şifalar olsun bedenine, sevgilerimle

Nazlı dedi ki...

korkularım yok hiç benim..
hani bazı böceklerden korku değil ama bir irkilme, dokunamama gibi..
doktor ise..evet o korkuyu zaman zaman bende yaşıyorum..ama zorunlu olduğumuzda gideceğiz elbet..
ama sen korkma lütfen..hiç bişiy olmayacağına emin olduğun için daha rahat gitmelisin..ki sende biliyorsun..
hem kar yok doğru dürüst..bugün hava güneşli:) gerçi saat 3 oluyor, yarın ne kar bekleniyor ne dolu, ne yağmur:)
git emi..
sağlıklar dilerim çınarcım..

Çınar dedi ki...

sufi; haklısın canım. Çok teşekkürler

Sevgiler

Çınar dedi ki...

Nazlı'm; tamam canım gideceğim:)

Sevgiler

MELİS dedi ki...

Sevgili Çınar Abla,

Kontrole gitme istememe nedeninizi
anlıyorum.Aynısı annemde de var.
Birşey çıkmayacağına inanıyorum,
erken teşhis bir çok hastalığı
önlediği için fazla korkulacak bir durum yok.

Sevgiler

Çınar dedi ki...

MELİS'm; Geçmiş olsun canım kızım. Anneannen mi rahatsız?

Ben de kötü birşey çıkmayacağını umuyorum...

Sevgiler canım öptüm

Nazlı dedi ki...

aklıma geldi aniden çınarcım..
havalar gerçekten soğuk..sıkı giyin mutlaka emi..
sevgiler:)

Çınar dedi ki...

Nazlı'm; tamam canımm. Uyarın için teşekkürler:))

Sevgiler